Bank Holiday blues for Glapwell with defeats by Anston and Worksop

Worksop v Glapwell.  'Glapwell bowler, Dan Bircumshaw in action against Worksop on Monday.
Worksop v Glapwell. 'Glapwell bowler, Dan Bircumshaw in action against Worksop on Monday.

It was a miserable Bank Holiday weekend for Glapwell as a Saturday defeat by Anston was followed by another loss on Monday at Worksop in the Bassetlaw League Championship.

On Monday Conor Smith fired 35 as Worksop made 139, then Harry Taylor claimed 4-16 as Glapwell collapsed to 73 all out.

On Saturday Anston achieved an away win against Glapwell assisted by Amila Perera’s bowling of 5-28 as Glapwell were restricted to 144 all out.

Anston’s task of scoring the runs needed to win was made tougher by the bowling of Christopher Webber, who took 5-35. However, they achieved the victory with two wickets left.

Elsewhere on Monday, T. Ward scored 80 as Edwinstowe made 249, but J. Loates’ unbeaten 137 saw North Wheatley & Leverton manage a two wicket win.

Mansfield Hosiery Mills held onto their last wicket for a draw at home to Papplewick & Linby.

Chasing 278-8, the Millers ended the day on 160-9.

Despite figures of 5-42 by C. Harrison, Notts & Arnold Amateur breezed to a six wicket win against visiting Clipstone.

On Saturday Hosiery Mills added another points 17 as they batted first, scoring 183-6 from their 50 overs, with Matt New scoring 62, alongside his brother Joe New who made an unbeaten 50. Retford’s Pascal Broadley tried to stem the flow of runs as he took 3-31.

Retford were able to take six points having batted out their allotted overs in accruing 163-9 for a losing draw.

Papplewick & Linby held onto top positon as their fine form continued as Alex Lloyd with an unbeaten 171 and Justin Brathwaite 91, provided 262 of their 316- 7. This score was too much for Edwinstowe as the winning margin was 188 runs, nevertheless Tom Ward and Chris Dutton ensured Edwinstowe made three figures as they made 33 and 38 respectively.

Yet, the bowling of Charlie Blatherwick and Richard Hodgkinson in tandem took any slim chance of an Edwinstowe victory out of reach as they took eight wickets for just 47 runs between them with Charlie taking 5-25, and Richard taking 3-22.

The game between Clipstone and Kiveton Park involved a full 20 wickets being taken, Clipstone achieved the higher score of the two and beating Kiveton by 19 runs having achieved a total of 124.

Worksop and North Wheatley with Leverton’s game was a high-scoring affair, ending in a draw. Scores of 43 by Tim Smith, 42 from Chris Taylor and a 77 from Bernard Bheukman saw Worksop amassed 301-7 to gain full batting points while North Wheatley with Leverton’s only gained three bowling points as Callum Harrison took a five-wicket haul for only 47 runs.

This score of 301 looked above par as North Wheatley with Leverton’s innings ended with 215 runs accumulated for the loss of eight wickets.

Bernard Bheukman and David Hancocks both took three wickets apiece to put the brakes on North Wheatley’s innings as Jonny Loates, and Callum Harrison both made scores in excess of 40 with 62 added by their new overseas signing, Peter John Jansen.

Bassetlaw Cricket League scoreboard

SATURDAY

The Championship – Sponsored by Wilko

At Seventh Avenue: CLIPSTONE WELFARE (20) 124 beat KIVETON PARK (4) 105.

At Park Avenue: GLAPWELL (4) 144 (John Skinner 38, Amila Perera 5-28) lost to ANSTON (20) 145-8 (Chris Webber 5-35) by two wickets.

At Huthwaite Road: MANSFIELD HOSIERY MILLS (17) 183-6 (Matt New 62, Joe New 50*, Pascal Broadley 3-31) drew with RETFORD (6) 163-9.

At Sturton Road: WORKSOP (17) 301-9 (Tim Smith Jnr 43, Chris Taylor 42, Bernard Bheukman 77, Andrew Stoneman 46; Callum Harrison 5-47) drew with NORTH WHEATLEY WITH LEVERTON (10) 215-8 (Callum Harrison 40, Peter John Jansen 62, Jonny Loates 41, David Hancocks 3-66, Bernard Bheukman 3-44).

At Papplewick Hall: PAPPLEWICK & LINBY (20) 316-7 (Alex Lloyd 171*, Justin Brathwaite 91, Tom Ward 4-77) beat EDWINSTOWE (3) 128 (Charlie Blatherwick 5-25, Richard Hodgkinson 3-22, Tom Ward 33, Adam Dutton 38) by 188 runs.

At Fourth Avenue: NOTTS & ARNOLD AMATEUR (17) drew with THORESBY COLLIERY (8).

Division One - Sponsored by the Little Kitchen Factory

At Burmah Road: BLIDWORTH (15) 158-3 (Andrew Watson 31, Kirk Sear 65, Chris Spence 36, Nathan Flowers 3-36) drew with MANSFIELD (5) 157-7 (Nathan Flowers 42*, Dominic Gent 3-38).

At Ordsall: KILLAMARSH (7) 202-7 (Edward Allcock 100*, Richard Dewsbury 33, Paul Clarke 36) lost to ORDSALL BRIDON (19) 204-7(Roger Wells 64, Darren Spooner 32, Paul Clarke 3-38) by three wickets.

At Caythorpe: CAYTHORPE II (3) 154 lost to EVERTON (20) 155-4 by six wickets.

At Clumber: CLUMBER PARK (18) 243-9 (David Beard 82, Gareth Beard 50, Alistair Skinner 36, Brandon Pritchard 3-66) drew with WHITWELL (7) 122-9 (Andrew Heath 44*, Gareth Beard 3-22).

At Costhorpe Ground: FIRBECK (5) 162-7 (Adam Walker 48*) lost to WEST INDIAN CAVALAIERS (18) 163-5 (Sunny Sood 30, George Butler 30, Prabhdip Sidhu 32, Somair Chaudry 37*) by five wickets.

At North Wingfield Road: HARTHILL (6) 168-7 (Ian Briggs 99) lost to GRASSMOOR (18) 170-7 (Chris Fletcher 57, Adam Bedford 37, Thomas Marsh 3-45) by three wickets.

Division Two - Sponsored by LWC Drinks

At Ryton Road: ANSTON II (3) 149 (Kalyan Ampolu 32, Mark Parkinson 31, Peter Norbury 31, David Morley 3-37) lost to WELBECK (20) 150-3 (Callum Herbert 31, David Hall 75*) by seven wickets.

At Langwith Road: GLAPWELL II (0) 105 (Conor Tansley 5-31) lost to CUCKNEY II (20) 107-1 (Will Ullyott 81*) by nine wickets.

At Sheffield Road: KILLAMARSH (1) 129 (Edd Croft 50, Martin Mitchell 3-35) lost to FARNSFIELD II (20) 131-1 (Alexander England 34*, Martin Mitchell 66*) by nine wickets.

At Marshalls Cricket Club, Middlefield Lane: LEA PARK (0) 118 (Matthew Housham 30*, James Stokes 7-46) lost to PAPPLEWICK & LINBY II (20) 119-2 (Antony Woolley 46*, Tom Simpson 59) by eight wickets.

At North Warren Road: ROSES (5) 138 lost to MANSFIELD HOSIERY MILLS II (20) 137-9 by one wicket.

At Main Street Milton: MILTON (20) 240-6 (Patrick Stutt 30, Dean Sayer 39, Stephen Longley 34, Jack Beard 70) beat THORESBY COLLIERY II (2) 74 (Adam Mendham 3-34, Daniel Walker 4-4) by 166 runs.

Division Three - Sponsored by South Forest Leisure Complex

At Chesterfield Road: MANSFIELD II (2) 129-9 (Lewis Coupe 44, Sean Harrison 3-40, Joe MATTHEWS 5-29) lost to BAWTRY (17) 131-3 (Joseph McCallum 66*, Gulrez Rehman 34*, Pete Bickmore 3-28) by sven wickets.

At Goosedale Lane: TEVERSAL (20) 198-9 (Calum Else 93, Adam Martin 4-46) beat NOTTS & ARNOLD AMATEUR II (6) 153 (David Green 44, Adam Martin 32*, Simon Bush 5-22,Carl Hewitt 3-39 ) by 45 runs.

At Cricket Field Lane: RETFORD II (20) 170-9 beat WADWORTH (4) 89 by 81 runs.

At Sookholme Road: Welbeck III (20) 200-6 (Paul Walker 35, Steven Antcliff 59*, Luke Bircumshaw 4-19) beat Clumber Park II (6) 189 (Callum Rutherford 52, Ben Perkins 50*, Ryan Mitchell 4-46) by 11 runs.

At Stone Close: MARSHALLS (18) 181-9 drew with KIVETON PARK II (9) 168-9.

At Forest Corner: WOODSETTS (20) 172-9 (Nathan Morris 32, Darren Crookes 35, Darren Brittlebank 3-23) beat EDWINSTOWE II (6) 143 (Jobe Shaw 53*, Nathan Crookes 3-35) by 29 runs,

Division Four - Sponsored by Batting 4 6

At Langwith Road: Waleswood (20) 151-9 (Adam Russell 52, Philip Calcraft 4-32) beat Cuckney III (4) 131 (Jordan Wake 50, Conor Harris 6-26) by 20 runs.

At The Metcalfe Ground: Everton II (20) 186-8 (Mark Anthony 45, Ryan Garner 69, Jon Tann 3-30, Joe Warriner 4-43) beat Milton II (6) 179 (Thomas Asquith 46, James Warwick-Adkins 33, Glen Cruickshank 4-43) by seven runs.

At Debdale Park: SHERWOOD (20) 93 (Steve Hunt 33, Matt Bateman 4-34) beat EAST DRAYTON (4) 45 (Joe Fletcher 3-13, Mark Storer 4-7) by 48 runs.

At Thoresby Hall: Blidworth II (1) 110 (Chris Peet 4-25, Craig Norwood 5-29) lost to Thoresby Park (20) 111-4 (Steve Hall 32*, Andrew Wyatt 37, Craig Turton 3-18) by six wickets.

At Central Avenue: WORKSOP II (16) 193-4 (Lee Morris 94, Liam Cairns 56) drew with NORTH WHEATLEY WITH LEVERTON (4) 134-6 (Wayne Ellis 43).

At South Normanton: NOTTS & ARNOLD AMATEUR III (1) 74 lost to SOUTH NORMANTON (20) 75-3 by seven wickets.

Division Five - Sponsored by Batting 4 6

At Clumber: WISETON (20) 122 (Daniel Conway 31, Sam Armistead 30, Rhys Ward 4-22, Matthew Hemming 3-25) beat CLUMBER PARK III (4) 110 (Matt Upton 5-28) by 12 runs.

At Kingsway Park: BLYTH (20) 195 (Glyn Coxhill 54, Andrew Toft 35, Trevor McLaughlin 55, Ian Dawson 6-20) beat MANSFIELD HOSIERY MILLS III (4) 76 (Liam Penrose 3-28,Glyn Coxhill 3-19) by 119 runs.

At Tilford Road: ANSTON III (0) 102 (Darren Emmingham 5-27, Matt Boscolo 3-17) lost to MISTERTON (20) 103-1 by nine wickets.

At Thorpe Park: HARTHILL II (1) 78 (Leigh Overton 3-9, Martin Lomas 5-20) lost to NOMADS (20) 79-3 (Stephen Foster 36) by seven wickets.

Division Six - Sponsored by Readers

At The Great North Road: BAWTRY II (0) 80 (Danny Simmonite 4-13, Ian Davies 3-13) lost to ASTON HALL (20) 81-1 by nine wickets.

At Bilsthorpe: PAPPLEWICK & LINBY III (20) 132 beat BILSTHORPE (4) 118 by 14 runs.

At Recreation Drive: SHIREBROOK (20) 112 (Luke Grantham-Woodhouse 3-23) lost to FARNSFIELD III (4) 97 (Austin Chaplin 31, Andy Siven 3-12) by 15 runs.

At Carnarvon Street: TEVERSAL II (18) 224-6 (Ian Brailsford 99* Peter Maloney 36* Graeme Lake 3-16) drew with Ollerton (2) 135-7.

At Goosecarr Lane: TODWICK (17) 214-9 drew with WELBECK IV (9) 162-8.

Division Seven - Sponsored by Readers

At Villas Road: CLUMBER PARK IV (3) 166-8 lost to GLAPWELL III (19) 167-2 by eight wickets.

At Park Drive: MANSFIELD HOSIERY MILLS IV (10) 82 (Sudipto Ghosh 4-24) tied with BLYTH II (10) 82 (G. Vanner 3-22, Gary Derbyshire 4-27.

At Waleswood: WALESWOOD II (20) 173 beat CLIPSTONE II (7) 161-8 by 12 runs.

At Worksop College: WOODSETTS II (17) 259-8 (R. Baker 73, G. Toon 81, J. Howard 52, R. Cook 4-45, Lee Burn 3-41) drew with KILLAMARSH III (6) 133-7 (R. Cook 30*, R. Baker 3-46).

Division Eight - Sponsored by Direct CNC

At Greenlands: CUCKNEY IV (5) 140-7 (Jason Lucas 66, Sam Bowers 4-17) lost to Anston IV (17) 144-4 (Sam Bowers 48, Darren Norris 39*) by six wickets.

At Orchard Lane: THURCROFT (4) 59 (Tom Machin 4-12) lost to MANSFIELD (20) 62-9 by one wicket.

At Wiseton: LEA PARK II (20) 80 (Adam Kay 5-21) beat WISETON II (4) 59 (David Law 4-9, Zac Metcalfe 3-4) by 21 runs,

At Wellow: THORESBY COLLIERY III (20) 224-7 beat WOODSETTS III (4) 129 by 95 runs.

BANK HOLIDAY MONDAY

The Championship - Sponsored by Wilko

At Edwinstowe: EDWINSTOWE (7) 249 (T. Ward 80, J. Dobson 55, J. Peacock 53; J. Bovill 4-46) lost to NORTH WHEATLEY & LEVERTON (20) 255-8 (J. Loates 137*) by two wickets.

At The Fieldings: PAPPLEWICK & LINBY (18) 278-8 (Shaharyar Aslamdrew 100, Alex Lloyd 81; Adam Dobb 3-50) with MANSFIELD HOSIERY MILLS (7) 160-9 (Kamel Manek 56, Tom New 34).

At Notts & Arnold: CLIPSTONE (3) 174-9 (I. Woodall 38*; I. O’Brien 3-50) lost to NOTTS & ARNOLD AMATEUR (18) 174-4 (V. Landa 77*, B. Scott 60; C. Harrison 5-42) by six wickets

At Central Avenue: WORKSOP (20) 139 (Conor Smith 35) beat GLAPWELL (4) 73 (Harry Taylor 4-16) by 66 runs.

FIXTURES - SATURDAY

CHAMPIONSHIP: Clipstone v Anston, Glapwell v Edwinstowe, Kiveton Park v Notts & Arnold Amateur, North Wheatley with Leverton v Mansfield Hosiery Mills, Papplewick & Linby v Retford, Thoresby Colliery v Worksop. DIVISION ONE: Blidworth v Everton, Caythorpe II v West Indian Cavaliers II, Clumber Park v Firbeck, Grassmoor v Mansfield, Harthill v Killamarsh, Ordsall Bridon II v Whitwell. DIVISION TWO: Anston II v Farnsfield II, Cuckney II v Milton, Killamarsh II v Thoresby Colliery II, Lea Park v Glapwell II, Mansfield Hosiery Mills II v Papplewick & Linby II; Roses v Welbeck II. DIVISION THREE: Edwinstowe II v Clumber Park II, Mansfield II v Kiveton Park II, Notts & Arnold Amateur II v Marshalls, Retford II v Bawtry, Welbeck III v Teversal, Woodsetts v Wadworth. DIVISION FOUR: Cuckney III v Blidworth II, Everton II v North Wheatley with Leverton II, Milton II v Waleswood, Sherwood v Notts & Arnold Amateur III, Thoresby Park v South Normanton, Worksop II v East Drayton. DIVISION FIVE: Anston III v Wiseton, Clumber Park III v Blyth, Mansfield Hosiery Mills III v Harthill II, Mansfield III v Nomads, Whitwell II v Grassmoor II. DIVISION SIX: Bawtry II v Farnsfield III, Bilsthorpe v Welbeck IV, Ollerton v Papplewick & Linby III, Teversal II v Aston Hall III, Todwick v Rockware. DIVISION SEVEN: Blyth II v Clipstone II, Glapwell III v Woodsetts II, Killamarsh III v Mansfield Hosiery Mills IV. DIVISION EIGHT: Thoresby Colliery III v Lea Park II, Thurcroft v Milton III, Wiseton II v Cuckney IV, Worksop III v Mansfield IV.