CRICKET SCOREBOARD: all the latest local results from the Hucknall and Bulwell area

CHECK out all the local cricket scores.

CHECK out all the local cricket scores.

0
Have your say

Here are all the latest loocal cricket scores involving teams, leagues and cups in the Hucknall and Bulwell area:

NOTTS PREMIER LEAGUE

Caythorpe (211-3, Josh Mierkalns 74no, Matt Dowman 68no) beat Radcliffe-on-Trent (207-7, Rob Sutton 64) by seven wickets.

Clifton Village (153, Corey Collymore 5-42) lost to West Indian Cavaliers (159, Bilal Shafayat 59, Adam Shepherd 5-51) by six runs.

Kimberley (273-4, Dominic Brown 121no, Tom Rowe 70) beat Plumtree (270-6, Hassan Azad 108no, Joe Tetley 56) by six wickets.

Notts CCC Academy (226-6, Simon Webster 58no) lost to Attenborough (229-7, Matt Cross 122no) by three wickets.

Ordsall Bridon (264-9, Henry Appleyard 66) lost to Farnsfield (267-6, Sam Wood 100, Andy Bell 59) by four wickets.

Welbeck (119-9) losing draw against Cuckney (181-9, Luke Thomas 57, Jonathan Ball 5-41).

GUNN AND MOORE

SOUTH NOTTS LEAGUE

DIVISION A

Belvoir (202-3, Olly Clayfield 92no) beat Long Eaton (201, Lerato Kgoatle 68) by seven wickets.

Ellerslie (327-8, Hamish Moore 117, Dan Footitt 84no, Sam Cliff 5-65) winning draw against Thurgarton (214-8, Josh Downie 52).

Gedling Colliery (270-8, Rhys Hayes 80no, Simon Pettet 58) winning draw against Wollaton (198-5, Sunil Sharma 76no, Nick Kirkwood 55no).

HUCKNALL (211, Scott Harris 68) lost to Balderton (226, Chris Morris 75) by 15 runs.

Notts Unity Casuals (240-9, Ammar Khan 59) winning draw against Collingham (222-8, Alistair Haynes 60).

DIVISION C

Attenborough 2nd (194-4, Will Shields 63no, Chris Allcoat 53) beat Gedling Colliery 2nd (190-9) by six wickets.

Keyworth (296-5, Ian Graham 105, Ben Elliott 58) beat HUCKNALL 2ND (85) by 211 runs.

Plumtree 2nd (187-9) beat Kirkby Portland (154) by 33 runs.

Southwell (45, Rob Goddard 6-21) lost to Gotham Village (46-1) by nine wickets.

Thrumpton (171, Amir Wahid 58) lost to Beeston and Toton Sycamore (174-9) by one wicket.

DIVISION H

West Bridgfordians 3rd (170-6, Scott Berridge 55) lost to HUCKNALL 3RD (174-5, Graham Caudwell 55) by five wickets.

DIVISION N

HUCKNALL 4TH (95-3) beat Ellerslie 4th (91) by seven wickets.

BASSETLAW LEAGUE

THE CHAMPIONSHIP

Anston (181-3, Callum Smith 59no, Amil Perera 51) beat North Wheatley with Leverton (177, Jonny Loates 94no) by seven wickets.

Edwinstowe (148, James Dobson 63) lost to Mansfield Hosiery Mills (247-9, Matt New 97, Kamal Manek 78, Paul Benson 5-76) by 99 runs.

Kiveton Park Colliery (230-6) lost to Thoresby Colliery (231-8) by two wickets.

Notts and Arnold Amateurs (151-9, Chris Webster 7-26) losing draw against Glapwell Colliery (201-9, Luke Smith 81).

Retford (195-6) beat Clipstone Welfare (193) by four wickets.

Worksop (191, Bernhard Beukman 117) lost to PAPPLEWICK AND LINBY (208-7, Justin Brathwaite 57, Gareth Blinkhorn 51) by 17 runs.

DIVISION TWO

Farnsfield 2nd (179-6, Martin Mitchell 56) lost to Milton (181-7, Dean Sayer 62) by three wickets.

Glapwell 2nd (131) lost to Killamarsh Juniors 2nd (226-5) by 95 runs.

Mansfield Hosiery Mills 2nd (227-8, Andy Salmon 53) winning draw against Lea Park (210-8).

PAPPLEWICK AND LINBY 2ND (191) beat Anston 2nd (166, Kalyan Ampolu 57) by 25 runs.

Thoresby Colliery 2nd (109-9) losing draw against Roses (152).

Welbeck 2nd (137-4, Greg Herbert 61no) beat Cuckney 2nd (136) by six wickets.

DIVISION SIX

PAPPLEWICK AND LINBY 3RD (225-2, Antony Woolley 105no, Dan Simpson 53) beat Bawtry 2nd (95) by 130 runs.

MANSFIELD SUNDAY LEAGUE

PREMIER SECTION

Welbeck (158-9, Harry Finch 5-42) losing draw against HUCKNALL (161, Robin Maxwell 71).

SECTION THREE

Shireoaks (174-7) winning draw against PAPPLEWICK AND LINBY (Dave Newton 56).

SECTION FOUR

PAPPLEWICK AND LINBY 2ND (30, Chris Cooke 6-12) lost to BYRON ABBEY (203-7) by 173 runs.