CRICKET SCOREBOARD: all the latest local results from the Hucknall and Bulwell area

CHECK out all the local results.

CHECK out all the local results.

0
Have your say

Here are all the latest cricket results involving teams, leagues and cups in the Dispatch district:

NOTTS PREMIER LEAGUE

Attenborough (179, Gurpej Landa 72) lost to Welbeck (183-4, Richard Stroh 64no) by six wickets.

Cuckney (232-5, William Butler 86no, Lewis Bramley 56no) winning draw against Clifton Village (188-6, Peter Vladev 59).

Kimberley (108) lost to West Indian Cavaliers (109-3) by seven wickets.

Notts CCC Academy (109-0, Tom Moores 54no) beat Farnsfield (108) by ten wickets.

Ordsall Bridon (225-9, Sufian Munir 59) losing draw against Caythorpe (310-6, James Oldham 117, Martyn Dobson 86, Caleb Mierkalns 51).

Plumtree (301-7, Nathan Rimmington 100no, Graeme White 56) winning draw against Radcliffe-on-Trent (175-8).

GUNN AND MOORE

SOUTH NOTTS LEAGUE

DIVISION A

Balderton (269-9, Chris Dobbie 117no, Tim Clipsham 75) beat Ellerslie (188) by 81 runs).

Collingham (228-7, Rob Matchett 82) lost to Thurgarton (229-8, Sam Cliff 69no) by two wickets.

HUCKNALL (284-5, Dale Campbell 109, Aaron Lee 81) winning draw against Gedling Colliery (240-7, Frederik Andersen 90).

Long Eaton (161, Sunil Sharma 6-54) beat Wollaton (152, Andy Edge 6-39) by nine runs.

Notts Unity Casuals (202-8, Ammar Khan 52) lost to Belvoir (203-3, Greg Oldfield 101no, Lewis Dann 51no) by seven wickets.

DIVISION C

Beeston and Toton Sycamore (210, James Rhodes 66, Jamie Braybrook 6-65) beat HUCKNALL 2ND (133, Joe Todhunter 52no) by 77 runs.

Gedling Colliery 2nd (230-6, Geoff Curtis 99) beat Kirkby Portland (229-8, Robbie Britton 102no) by four wickets.

Gotham Village (179, Bradley North 54) lost to Keyworth (185, Rob Baker 50) by six runs.

Southwell (183-8, Chris Miller 72) losing draw against Plumtree 2nd (197-8).

Thrumpton (192, Joe Richardson 97, Martin Rayner 5-31) beat Attenborough (119, Frank Forman 5-15) by 73 runs.

DIVISION H

HUCKNALL 3RD (155, Andy Wagstaff 66no, Saif Arshad 5-39) beat Hyson Green Carrington 2nd (103) by 52 runs.

DIVISION N

HUCKNALL 4TH No Match.

BASSETLAW LEAGUE

THE CHAMPIONSHIP

Anston (206-3, Andrew Pickering 63no, Amil Perera 54no) beat Kiveton Park Colliery (203-8, Danny Richardson 52) by seven wickets.

Edwinstowe (178-4) beat Thoresby Colliery (174, Tebogo Mokwena 97) by six wickets.

Mansfield Hosiery Mills (275-2, Tom New 89no, Matt New 88) winning draw against Glapwell Colliery (199-7, John Skinner 84).

PAPPLEWICK AND LINBY (167-4, Shaharyar Aslam 66no) beat North Wheatley with Leverton (165) by six wickets.

Retford (176-1, Pascal Broadley 93no) beat Notts and Arnold Amateurs (175-9, Ben Scott 50) by nine wickets.

Worksop (226-9, Bernhard Beukman 133no) winning draw against Clipstone Welfare (203-9).

DIVISION TWO

Farnsfield 2nd (229-6, Michael Hall 151no) beat Lea Park (125, Joe Worrall 7-24) by 104 runs.

Glapwell Colliery 2nd (161-9) lost to Roses (167-8, Ben Smith 59no) by two wickets.

Killamarsh Juniors 2nd (211-9, Brett Pickford 92) winning draw against Cuckney 2nd (183-7).

Milton (247-7, Jack Beard 72, Steve Lingley 63) winning draw against Anston 2nd (207-4, Ashley Arnold 80, Gregg Pearson 50).

Thoresby Colliery 2nd (210-5, Ian Halfpenny 80) winning draw against PAPPLEWICK AND LINBY 2ND (194-7).

Welbeck 2nd (191-8) beat Mansfield Hosiery Mills 2nd (62) by 129 runs.

DIVISION SIX

PAPPLEWICK AND LINBY 3RD No Match.

MANSFIELD SUNDAY LEAGUE

PREMIER SECTION

HUCKNALL (220-7, Antony Freeman 57, Jimmy Guthrie 55) losing draw against Eckington (Derbyshire) (333, Ryan Cartwright 181, Liam Musselwhite 81, George Judd 5-38).

SECTION THREE

PAPPLEWICK AND LINBY (112) lost to Kirkby Portland (138, Mick Jennings 52) by 26 runs.

SECTION FOUR

BYRON ABBEY (157-5) beat Wirksworth and Middleton (156-8, Pete Ashurst 69) by five wickets..

Cutthorpe (244-4, Liam Sadler 81, Josh Cartledge 79) beat PAPPLEWICK AND LINBY 2ND (243-7) by six wickets.