Hucknall fall short in Cuckney clash

SECOND-team cricket round-up.
SECOND-team cricket round-up.

In the Mansfield & District League Premier Section, Hucknall fell just 13 runs short of victory as Cuckney took a winning draw.

Cuckney made 257-6 with Hucknall ending on 245-8. Five batsmen passed 50 runs, J. Wake, R. Bostock and N. Langford for Cuckney and R. Maxwell and D. Cambell for Hucknall.

Sheffield Collegiate continue to struggle as they failed to raise a team against Welbeck, who were awarded the 20 points.

In Section One, Mansfield Hosiery Mills made 107 before losing by eight wickets to Teversal. Callum Else took four wickets and scored an unbeaten 44 for Teversal, C. Hewitt was also unbeaten on 57.

Morton’s perfect start to the season continued by default in Section Two as opponents Blidworth failed to raise a team for the second time in four weeks.

An imposing total of 374-9 by Parkhead could still only earn them a winning draw against Coal Aston.

J. Parkin, with 185 not out, and J. Carrington (122) were the main scorers for Parkhead, but Aston stood firm with 166-4 in reply.

With Alex Kirkham making 61 and Arron Brookes 50 not out, Shireoaks reached 161-5 in Section Three before bowling out visiting Welbeck for 121.

In Section Four Hollisend were all out for just 78, E. Lynham and C. Green both sharing three wickets each for South Normanton before they coasted to a seven wicket win.

In Section Five Shirebrook managed just 36 runs in reply to visitors Pheasant Hill’s 64. Saeed Jarveed scored 23 for Shirebrook and then took 6-20, backed up by Nauman Shafiq with 4-11.

Dronfield Woodhouse were in the runs with 376-8, Michael Donson scoring 178 against Sheffield Transport, Dronfield then winning by 237 runs.

Langwith (4) 66 made a fruitless Section Six trip to Clowne (20). The home side hit 121 before bowling out Langwith for 66, J. Binfield and J. Clayton taking three wickets each for Clowne.

Nomads compiled 207-2 in Section Seven against Anston Ladies, M. Lomas (87) and A. Cantrill (71) both unbeaten. But the Ladies held on for a draw with 147-4, Haley Butts hitting 56 not out.

MANSFIELD & DISTRICT RESULTS

PREMIER SECTION

At Langwith Road: CUCKNEY (17) 257-6 (N. Langford 54, R. Bostock 52, J. Wake 51) drew with HUCKNALL (8) 245-8 (R. Maxwell 79, D. Cambell 68).

At Station Lane: FARNSFIELD (20) 150-5 (Alex England 46, Liam Delaney 42) beat ANSTON (3) 134 (Luke Hall 30, Liam Delaney 4-23) by 16 runs.

At John Fretwell Sports Ground:WELBECK(20) v SHEFFIELD COLLIEGIATE (-25) - Sheffield Collegiate failed to raise a team.

SECTION ONE

At Nuncargate Road: KIRKBY PORTLAND v DENBY - no result received.

At The Fieldings:MANSFIELD HOSIERY MILL (0) 107 (Callam Else 4-15) lost to TEVERSAL (20) 108-2 (Callam Else 44*, C. Hewitt 57*) by eight wickets.

At Warmwells Lane: MAREHAY (6) v EASTWOOD (6) - ground unfit.

SECTION TWO

At Olivers Mount: BLACKWELL (0) 113 (Adam Murray 4-34, Ashley Langdale 3-22) lost to HANDSWORTH WMC (20) 114-1 (Scott Naseby 70*) by nine wickets.

At Back Lane: MORTON (20) v BLIDWORTH (-30) Blidworth failed to raise a team.

At Toby Carvery: PARKHEAD (15) 374-9 (J. Carrington 122, J. Parkin 185*, A. Bircumshaw 37*) drew with COAL ASTON II (9) 166-4 (G. Woolley 49, B. Hall 53, D. Crabtree 31).

At Holme Lane: SOUTH WINGFIELD (17) 314-6 (Liam Mitchell 90, Alex Briggs 81, Kyle Mitchell 61*) drew with CRESWELL (8) 231-7 (Matthew Linacre 121, Ben Bedford 77Daniel Bearder 3-31).

At Rectory Drive: WHISTON (2) 89 (Danny Kemp 49, Bhautik Patel 5-29) lost to

UNDERWOOD (20) 92-5 (Ben Brown 47*) by five wickets.

SECTION THREE

At Alfreton Park: NORTON OAKES (17) 212-7 (James Thompson 61, Paul Revill 47, Johnathan Woolley 3-14) drew with ALFRETON (5) 101-8 (Tom Pawelski 56).

At Chesterfield Road: MANSFIELD (3) 129 (Bob Ancliffe 52*) lost to HOLMEWOOD (20) 130-6 (G. Crowder 55, Tom Ancliffe 3-20) by three wickets.

At Victoria Avenue: OCKBROOK & BORROWASH (20) v KIRKBY PORTLAND II (-25) - Kirkby Portland failed to raise a team.

At Papplewick Hall: PAPPLEWICK & LINBY (20) 118 (Adam Betteridge 51, Jason Rowbottom 3-22, Ellis Robinson 4-15) beat KILLAMARSH (4) 46 (Richard Hodgkinson 6-12, George Blatherwick 3-23) by 72 runs.

At Park Drive: SHIREOAKS (20) 161-5 (Alex Kirkham 61, Arron Brookes 50*, Ben Greenwood 2-24) beat WELBECK II (5) 121 (M. Wilks 3-26) by 40 runs.

SECTION FOUR

At Christchurch Meadows: PAPPLEWICK & LINBY II (0) (R. Norton 44, Neil Horton 3-26) 109-9 lost to BELPER MEADOW (20) 113-0 (Joe Slater 48*, Adam Holland 58*) by 10 wickets.

At Debdale Lane: SHERWOOD (6) v CUTTHORPE (6) - ground unfit.

At The Jim Simms Memorial Ground: HOLLINSEND (1) 78 (E. Lynham 3-23, C. Green 3-23) lost to SOUTH NORMANTON (20) 79-3 by seven wickets.

At Cricket Field Lane: WIRKSWORTH & MIDDLETON (1) 98 (Tom Boylan 21, Irfan Ul Haq 4-27, Muhammad Haris 3-18) lost to WALESWOOD (20) 99-4 by six wickets.

SECTION FIVE

At Milkin Lane: ASHOVER II (4) 148-6 (Taj Beerbasi 40, Garath Reynolds 32, Luke Badderley 3-28) lost to CHESTERFIELD CC (20) 149-6 (Chris Worthy 44, Josh Fox 57) by four wickets.

At Carr Lane: DRONFIELD WOODHOUSE SUNDAY XI (20) 376-8 (Michael Donson 178, Ben Lambon 67*) beat SHEFFIELD TRANSPORT (4) 139 (Phil Russell 44, Mark Hayman 4-28, Zack Collins 3-30) by 237 runs.

All Hallows Street: ORDSALL BRIDON (18) 208-7 (Wayne Ellis 56, Ben Wilson 36, Sam Bowers 4-23) drew with ANSTON II (8) 172-9 (Andrew Barley 56, Stuart Goodall 4-16).

At The Model Village: PHEASANT HILL (20) 64 (Saeed Javeed 23, Ben Berbanks 4-26, Connor Tansley 3-17) beat SHIREBROOK (4) 36 (Saeed Javeed 6-20, Nauman Shafiq 4-11) by 28 runs.

SECTION SIX

The Memorial Sports Ground: BAWTRY (20) v BELPER MEADOWS (-25) - Belper Meadows failed to raise a team.

At Forest Corner: EDWINSTOWE (20) 296-8 (Sam Wagstaff 70, Daniel Wheatley 49, Joe Cope 47, Simon France 47*) beat KIVETON PARK (4) 133 (B. Fleetwood 91) by 163 runs.

At Main Street: CLOWNE TOWN (20) 121 (J. Clayton 29, J. Binfield 3-25, M. Wakling 3-32) beat LANGWITH (4) 66 (D. Humber 20, G. Hilditch 7-21) by 55 runs.

At Caernarvon Street: TEVERSAL II (3) 136-9 (Peter Maloney 57, Kieron Robinson 5-13) lost to SWANWICK (20) 138-5 (Andy Elks 73*) by five wickets.

SECTION SEVEN

At Ryton Road: NOMADS (15) 207-2 (M. Lomas 87*, A, Cantrill 71*) drew with ANSTON LADIES (4) 166-4 (Haley Butts 56*).

Windmill Lane: ECKINGTON (20) 229-8 (Josh VauAdam Leonard 58, Joe Sternton 5-26) beat HUNDALL (5) 153 (Will Newton 59, Alfie Gledall 3-10) by 76 runs.

At The Sports Club: WOODSETTS (20) 213-3 (D. Crookes 57, M. Clement 61) beat SHEFFIELD TRANSPORT II (2) 125 (S. Levick 24, P. Deignan 23, J. Chittock 4-18, W. Keeling 3-24, D. Crookes 2-2) by 88 runs.

At Fourth Avenue: THORESBY COLL (2) 73 lost to GRASSMOOR II (20) 74-5 by five wickets.

MANSFIELD & DISTRICT FIXTURES

SUNDAY - PREMIER SECTION: Anston v Eckington, Aston Hall v Farnsfield, Cuckney v Glapwell, Welbeck v Hucknall. SECTION ONE: Ashover v Eastwood Town, Coal Aston v Frecheville Community, Denby v Grassmoor Works, Mansfield Hosiery Mills v Kirkby Portland, Teversal v Marehay IV. SECTION TWO: Blackwell Miners Welfare v Creswell, Blidworth Colliery Welfare v Handsworth Junior Sporting Club III, Morton Colliery v Coal Aston II, Underwood v Parkhead, Whiston Parish Church v South Wingfield. SECTION THREE: Holmewood v Norton Oakes III, Killamarsh Juniors v Mansfield, Kirkby Portland II v Alfreton, Ockbrook & Borrowash v Welbeck II, Shireoaks v Papplewick and Linby. SECTION FOUR: Cutthorpe v Sheffield United, Papplewick and Linby II v Abbey, Waleswood Sports v Sherwood Colliery III, Wirksworth & Middleton v South Normanton. SECTION FIVE: Chesterfield v Anston II, Dronfield Woodhouse v Ashover II, Pheasant Hill v Ordsall Bridon, The Wednesday v Sheffield Transport, Shirebrook v Selston Town. SECT|ION SIX: Clowne Town v Bawtry, Kiveton Park Colliery v Chesterfield Barbarians, Swanwick Hall v Langwith CC. SECTION SEVEN: Eckington II v Nomads, Grassmoor Work II v Sheffield Transport II, Hundall v Anston Ladies, Woodsetts v Thoresby Colliery II.