Mansfield League - Farnsfield on song

.
.

In the Mansfield & District League Premier Section, Farnsfield (150-4) recorded a comfortable win over Glapwell (149-5), Sam Routledge’s 64 the best of the batting for Farnsfield.

Eckington (155-6) continue to set the pace at the top after beating Welbeck (154) by four wickets.

In Section One, Coal Aston (195-6 declared) failed to beat Grassmor (200-5), who went top with the result.

Denby (220-5) had a close finish with Mansfield Hosiery Mills (218-4), the home side hanging on to a winning draw, despite Kyle Garside finishing unbeaten on 94.

In Section Two, Parkhead (287) maintained their second position with a big win over Blackwell (87), D. Spilman top-scoring with 80 and D. Nellis and H. Vinall taking three wickets each.

Morton (232) had to settle for a rain-affected timed match with UNDERWOOD (125-2) in 43 overs. Blair Matthews top scored for Morton with 126.

In Section Three, any chances of a win for Killamarsh (132) over Welbeck were dashed by the rain.

In Section Four Byron Abbey (101-2) kept in touch with the top by beating Papplewick & Linby (100) by eight wickets, J. Greenhalgh (35) and N. Collins (37) seeing them home.

South Normanton had a walkover with Belper Meadows as they could not raise a team.

In Section Five Selston (53) lost by six wickets to Pheasant Hill (54-4), for whom N. Shafiq took 6-15.

Shirebrook (78-9) managed to beat Sheffield Transport (75) by a single wicket in a match dominated by bowlers, Lee Johnso,n 5-9 for Shirebrook, and James Maiden, 7-23 for Transport.

Bawtry (7) 130-7 maintained their position near the top of Section Six, despite only managing a losing draw with Langwith (15) 153-9, Gavin McCarthy pick of the bowlers for Bawtry with 5-18

In Section Seven, Thoresby (144-4) were too strong for Sheffield Transport (143), beating them by six wickets with Sam Morris scoring 56 not out for Thoresby.

Hundall (109-3) had a comfortable win over Waleswood (108), Max Hunt and James Naylor sharing six wickets for Hundall.

Woodsetts (199-7) are the new leaders in the section after beating Eckington (168) by 31 runs.

RESULTS

PREMIER SECTION

At Green Lane: ASTON HALL (2) 139 (Nicholas Smit 33, Nathan Ward 30, Matt Lee 5-41) lost to SHEFFIELD COLLIEGIATE (20) 140-4 (Andy Simpson 55, Ben Rooke 52*) by six wickets.

At Station Lane: GLAPWELL (3) 149-5 (John Skinner 54, Stephen Gooding 34, James Bowker 3-25) lost to FARNSFIELD (20) 150-4 (Sam Routledge 63, James Smith 42) by six wickets.

At John Fretwell Sports Ground:WELBECK (4) 154 (David Hunt 39, Andy Marchant 33) lost to ECKINGTON (20) 155-6 (R. Cartright 55, Lewis Cameron 4-44) by four wickets.

SECTION ONE

At Stonelow Park: COAL ASTON (6) 195-6 Dec (William Johnson 44, Lawence Browse 48, Daniel Hemmingway 48, Chris Fletcher 4-20) lost to GRASSMOOR (20) 200-5 (Luke James 53,

Adam Bedford 47) by five wickets.

At The Copper Yard: DENBY (15) 220-5 (Will Brown 50, Jack Stone 78, George Wilson 52) drew with MANSFIELD HOSIERY MILL (8) 218-4 (G. Hatfield 69, K. Garside 94*).

SECTION TWO

At Back Lane: MORTON (10) 232 (Harry Wilmot 36, Blair Matthews 126) drew with UNDERWOOD (11) 125-2 (B. Brown 61) in completed time match.

At Toby Carvery: PARKHEAD (20) 287 (D. Spilman 80, A. Birkinshaw 69, J. Parkin 61, J. Lomas 3-55, S. Lomas 3-74) beat BLACKWELL (4) 83 (D. Nellis 3-10, H. Vinall 3-8) by 204 runs.

At South Wingfield: WHISTON PC (4) 212-6 lost to SOUTH WINGFIELD (20) 213-1 by nine wickets.

SECTION THREE

At Sheffield Road: KILLAMARSH (7) 132 (Jenson Green 39) drew with WELBECK II (10) rain stopped play.

At Victoria Avenue: OCKBROOK & BORROWASH (20) v SHIREOAKS (-25) - Shireoaks failed to raise a team.

SECTION FOUR

At The Abbey: PAPPLEWICK & LINBY II (0) 100 lost to BYRON ABBEY (20) 101-2

(J. Greenhalgh 35, N. Collins 37) by eight wickets.

At Cutthorpe Park: CUTTHORPE (-25) v WALESWOOD (20) - Cutthorpe failed to raise a team.

At The Jim Simms Memorial Ground: SOUTH NORMANTON (20) v BELPER MEADOWS (-25) - Belper Meadows failed to raise a team.

At Middleton: WIRKSWORTH & MIDDLETON (6) 148 (J. Mcabe 59, J. Duffy 34, Z. Vessey 5-45, Chris Marshall 5-27) lost to HOLLINSEND (20) 153-9 (R. Sharpe 40, H. Singh 38*) by one wicket.

SECTION FIVE

At Ryton Road: ANSTON II v CHESTERFIELD - no result received.

At The Parish Ground: SELSTON (1) 53 (N. Shafiq 6-15) lost to PHEASANT HILL (20) 54-4 by six wickets.

At The Model Village: SHEFFIELD TRANSPORT (4) 75 (Lee Johnson 5-9) lost to SHIREBROOK (20) 78-9 (James Maiden 7-23) by one wicket.

At Davy Sporting Club: DRONFIELD WOODHOUSE SUNDAY XI (6) 87 (Nick Penfold 4-27) drew with WEDNESDAY (10) - rain stopped play.

SECTION SIX

The Memorial Sports Ground: LANGWITH (15) 153-9 (David Humber 59, Gavin McCarthy 5-18) drew with BAWTRY (7) 130-7 (Tom Haslam 77, Mark Wakling 4-40).

At Stone Close: KIVETON PARK v SWANWICK - no result received.

SECTION SEVEN

At Staveley Lane: WOODSETTS (20) 199-7 (Nathan Crookes 94, Darron Crookes 31, Josh Vaughan 3-38) beat ECKINGTON II (6) 168 (Tom Dawson 56, Wayne Keeling 3-20, Elliot Voase 3-46) by 31 runs.

At The Sports Club: SHEFFIELD TRANSPORT II (3) 143 (Matt Raistrick 47, S. Plant 4-28) THORESBY COLL (20) 144-4 (Sam Morris 46*) by six wickets.

At Cricket Field Lane: WALESWOOD II (1) 108 (Conor Harris 39, Jason Testro 33, Max Hunt 3-13, James Naylor 3-23) lost to HUNDALL (20) 109-3 (Sam Oates 54*) by seven wickets.